Svět knihy (2010)

20. říjen 2011 | 17.09 |

  

Tato akce zaměřená především na nakladatele a jejich činnost zpestřená různými přednáškami literárními čteními se konala 13. - 16. května 2010. Když jsem na ni zavítala poprvé se školou, hlavním tématem byl Egypt a moje srdíčko zajásalo a odcházelo spokojeno. A letos se zaměřili na Polsko.

Pobavil mě tradiční zmatek při organizaci alá sbírání peněz na poslední chvíli a konečné zjištění, že jsme dali o 25 Kč víc, než bylo nutné a museli tam jak správní pošukové stát půl hodiny na dešti, než se všechny penízky dovíraly. No, a když už měla hlavní výběrčí zaplaceno, zakoupeno a rozdáno, tak hurá do veletržního paláce mezi hromadu knížek.

Pominuli obrovské množství lidí, tak se jednalo příjemné zpestření všedního dne. Přec jenom, kdy máte možnost vidět takové množství knížek pohromadě? První sekci, jíž jsme jenom rychle proletěli, byl plac, kde měli svůj koutek vystavovatelé z ciziny, mezi něž patřila kupříkladu Belgie, Francie, Itálie, USA a mnozí další. Nakonec jsme skončili v hlavním sále, kde měli svoje stánky většina knihkupců z českého prostředí. Přiznám se bez mučení, že nebýt mapy, tak jsme se ztratili hned na začátku.

Ale nakonec každý našel, to co potřeboval, i když na některé knížky se mohl jenom koukat a smutně zaplakat nad tím, že nemá víc peněz. Já jsem objevila kulturní asociaci Novou Akropolis, která vydává zajímavé časopisy s různou tématikou, ale i knihy zabývající se historií, filozofií, etikou, uměním...prvně mě zaujal titul Keltové za 30 Kč, který jsem si po druhé obchůzce koupila. Když jsem jejich teritoriem procházela znovu, skončil v mé sbírce další titul, tentokrát o Malé Asii.

Zaujal mě program Rosteme s knihou, který je zde každým rokem, tentokrát se však víc zaměřil na literaturu pro děti a mládež. Trošku mě nakrklo, že jsem prošvihla autorské čtení s Míšou Burdovou, které se podařilo vydat knížku a mám dojem, že většina z vás už o ní slyšela. Vydávání jejích knížek má na svědomí nakladatelství Fragment.

Co dodat na závěr? Že jsem z knižního veletrhu odcházela spokojená a zase o pár knížek bohatší. Jediné co mi snad trochu vadilo, byly až příliš úzké prostory mezi stánky knihkupců. Taky mě trošku zarazila skutečnost, že se tam nalézaly převážně knížky, jež najdete v běžné produkci nakladatelství a nic nového pod sluncem. Tedy, pokud nepočítáte celkově nižší cenu knih, než je normálně.

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře