Na vlásku (2010)

31. říjen 2011 | 17.28 |
› 

K této animované pohádce jsem se dostala čirou náhodou. Vlastně jsem ji věnovala čas díky doporučení spolužačky, která z ní byla nadšená a po zhlédnutí již chápu proč. Jedná se o novinku, která však slaví úspěchy. Bohužel pouze v nominacích na Oscara, zatím nebyly uskutečněny, neboť tuto příjemnou a sympatickou pohádku většinou porážely jiné snímky. V animovaných příbězích to byl příběh hraček číslo tři, v nejlepší písni zas Varieté. Ale potěšilo mě, že se tam ocitl film Jak vycvičit draka.

Hlavním vypravěčem je bandita a výtržník Flynn Rider, který se vplíží do zámku, aby odtud odnesl korunu určenou princezně. Přitom mu pomáhají dva kumpáni. Nakonec jsou všichni tři nuceni prchat před strážemi, které se je snaží chytit a přivést před soud. V tom nejvíc vyniká kůň Maximus, který má na Flynna obzvlášť velkou pifku a honí jej, i když přijde o svého pána.

Čirou náhodou se Flynn dostane k věži, kde je ukrytá naše princezna. Jak se tam princezna vlastně dostala? Jednoduše. Před 18 lety královna onemocněla a jediné, co jí mohlo zachránit, byla zlatá květina s léčivými vlastnostmi, a tak se po této květině vyhlásilo pátrání. Jenže, to však nikdo netušil, že moc květiny využívá čarodějnice Gothel, která tak získává věčné mládí, které však musí obnovovat. Jak? Tím, že květině zazpívá písničku a ta jí znovu učiní mladou. Z čehož plyne jediné. Gothel se po narození malé princezny vypraví do zámku a zkouší, zda moc květiny bude fungovat, i přestože jí má v sobě malé děvčátko.

Vzteky bez sebe zjistí, že pokud chce mít zdroj věčného mládí, musí mít princeznu neustále u sebe, poněvadž moc květiny je nyní v jejích zlatých vlasech. A tak dívčinu jménem Rapunzel unese, ukryje ji ve věži a stará se o ni jako o vlastní dceru. Král a královna po své unesené dceři truchlí, a proto každý rok na svoje narozeniny vypouštějí k nebi tisíce luceren a doufají, že jednoho dne se jim dítě vrátí zpátky.

Přiznávám se bez mučení, že jsme od této nové pohádky nic moc nečekala, jaké však bylo moje překvapení, když se Disney tentokrát překonal a připravil nám příjemnou podívanou s nádhernými písničkami a melodií, kterou si divák rád pustí i po skončení příběhu. Je těžké určit, kterou postavu máte nejraději. Vždyť každá je pro vyprávění důležitá, byť má sebemenší roli.

Jste milovníci koní a nedáte dopustit ne sveřepého Maxima? Pak si potom užijete jeho boj s Flynnem, kdy se i přes Rapunzelinu prosbu neustále pošťuchují. Jediný, kdo je dokáže srovnat, je chameleon Pascal. Ty jeho obličeje...člověk se pak většinu filmu směje a stráví tak příjemných 92 minut a vůbec nelituje peněz daných za lístek do kina. Naopak, uvažuje o tom, že půjde ještě jednou.

Samozřejmě, že jsem hned musela mít soundtracky. Hudba je totiž skutečně povedená a vystihuje celý děj. Každá písnička v sobě nese určité poselství. Je těžké určit, která se mi líbila nejvíc. Každá mě něco do sebe. A stojí za to na tuto pohádku chodit do kina? Vážně se musíte ptát potom, co jsem ji tu v článku vychválila? Stojí. Tedy za předpokladu, že v příběhu nehledáte nic složitého a jdete na něj pro pobavení. Pro pár minut smíchu a zábavy. Navíc si myslím, že tato pohádka nebyla určena ani tak pro děti, jako pro dospělé. Vždyť je tam několik narážek, které dítě sotva pochopí a navíc mi přišlo, že si Walt Disney dělal legraci ze zaběhnutých pravidel, tak typických pro pohádky o princeznách.

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Na vlásku (2010) vamira 31. 10. 2011 - 18:04
RE: Na vlásku (2010) kartarica 03. 11. 2011 - 17:56
RE: Na vlásku (2010) p.d. 19. 11. 2011 - 17:32
RE: Na vlásku (2010) marieke 04. 01. 2012 - 21:05