Voda pro slony (2011)

19. listopad 2011 | 12.30 |
› 

Voda pro slony 1Je zvláštní, jak některé herce pronásleduje jejich první či jejich nejslavnější role aniž by o to stáli. Někteří se z tohoto vymaní, někteří jsou tímto pronásledováni celou svoji hereckou kariéru. Vzpomeňme třeba a herečku, co hrála Angeliku, dovolím si tvrdit, že podobný problém má i Daniel Radcliffe a na další si momentálně nevzpomenu. V některých případech mám taky problém zbavit se představy o někom, kdo tuhle smůlu má. Anebo štěstí? Záleží na úhlu pohledu. Nicméně, třeba takový Robert Pattinson s tim mít bude. I když vím, že se zlepšuje a snaží se vymanit ze škatulky Edward ze Stmívání, tak v něm pořád kus toho upíra je a jenom tak se tohohle stínu nezbaví. Je to škoda, protože takové filmy jako Království prstenu, Jarmark marnosti, Nezapomeň na mě a Harry Potter nejsou špatné.

Když jsem si pouštěla tento film, téměř nic jsem o něm nevěděla a nic od něj neočekávala. Ala zaujalo mě prostředí a doba, v které se příběh odehrává, plus několik jmen známých herců, takže bylo rozhodnuto. Zvláštní je, že na podobné filmy musím mít tu správnou náladu. Takže jsem jeho dodívání dlouho odkládala.

Pustila jsem si jej jeden pochmurný páteční večer, kdy jsem byla sama doma a neměla nic lepšího na práci. Jednalo se o ty dny, kdy člověk nemá na nic náladu, i když ví, že by se měl do něčeho pustit, jelikož toho má na práci celkem dost a vzhledem k tomu, že tento film byl na seznamu už dost dlouho, padla volba na něj.

Nevím, jestli mám být za to vděčná anebo scénáristu proklínat. Moje pocity z příběhu jsou hodně rozporuplné.  A to, i přestože se mi líbilo prostředí, doba a hudba, tak pořád tak nějak nevím, zda film označit jako vyšší nadprůměr anebo nižší podprůměr.Hrdinové a slonice

Dobrá, pokusím se vás ušetřit dalších planých řečí a přeskočit k ději samotnému. Dobrá, pokusím se vás ušetřit dalších planých řečí a přeskočit k ději samotnému. Na začátku vidíme starého muže, který se čirou náhodou dostane k mladíkovi, jemuž začne vyprávět svůj příběh.

Onoho pána v letech hraje Hal Holbrook, který je uvěřitelnější než samotná mladší verze. Ale to opět předbíhám. Jeho příběh nás zavede do života mladíka Jacoba Jankowskieho (Robert Pattinson), jenž zrovna skládá závěrečné zkoušky na veterině, ale je z nich odvolán, poněvadž mu někdo zastřelil rodiče. Po jejich smrti se Jacob dozví, že jejich život nebyl tak idylický, jak si myslel, a proto musí dům prodat a odejít. Poté vidíme, jak jde po kolejích, živoří v lesích a najednou slyšíme troubení vlaku. Mladík neváhá a popadne příležitost za pačesy. Do rozjetého vlaku naskočí, ale není to tak jednoduché. Ve vagónu jsou totiž lidé, kteří jej nejdřív chtějí zabít jakožto černého pasažéra, ale nakonec z nějakého důvodu trestu unikne.

Odvedou jej k řediteli cirkusu (Christoph Waltz), jenž ho přijme jako nového zaměstnance cirkusu. Nejdřív musí vyzkoušet všechnu špinavou práci, a poté, co se tam objeví slonice, o kterou se Jacob musí postarat. Do cesty se mu připlete manželka ředitele cirkusu krasojezdkyně Marlena (Reese Witherspoon). Zpočátku má jezdecké vystoupení se čtyřmi nádhernými koňmi, jež je hlavním bodem programu, ale časem se jeden kůň zraní, a právě tato situace ty dva sblíží. Jacob totiž radši zraněné zvíře zbaví utrpení, a než aby jej nechal trápit. To si totiž přál ředitel cirkusu. Nicméně, vše se děje za jeho zády, a tak si potom s Jacobem promluví. A mluvení v jeho podání znamená, že ho čtyři muži vezmou a vystrčí hlavou napřed z vlaku, naštěstí mladý rádoby veterinář dostane ještě jednu šanci.

Voda pro slony 2Je to hodně, hodně zvláštní příběh. Navíc mě zaujalo, že je klasicky natočen podle jedné knížky, kterou jsem bohužel nečetla. Originál je prý mnohem temnější a depresivnější. Ale Voda pro slony má pořád své kouzlo. I když mi tak trochu vadila skutečnost, že nedokázala ze sebe vydat vícero emocí. Smutné je, že víc jste uvěřili šílenému řediteli cirkusu než mladému, nadějnému a hodnému veterináři. S Reese a dalšími zaměstnanci jsem také neměla problém, ale když potom došlo na jiskření mezi milenci, tak jsem v duchu úpěla. Robert se snaží, snaží se tak moc, až se mu to nedaří. Některé scény se mu povedly, ale pořád je v něm trochu té nemotornosti. Taky mě zarazilo, že tam nebyl vysvětlený důvod šílenosti ředitele. Temnářka prohlásila, že je to prostě cvok a to by divákovi mělo stačit. No jo, ale každá nemoc, a to dokonce i nemoc šílenců má svoje opodstatnění. Ale pořád je to nadprůměr, který nám scénáristé předkládají a myslí si, že jim to jako obyčejní diváci zbaštíme. Co naděláme. Mohlo to být i horší.

Zdroj obrázků: Moviezone

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Voda pro slony (2011) p.d. 19. 11. 2011 - 16:38