Pod maskou dvojí osobnosti

9. prosinec 2011 | 19.58 |
› 

 Kupodivu se nejedná o starší článek, ale text, kterým reaguji na téma týdne na blog.cz a na nedávnou hádku s jistou slečnou a jejím tajemným přítelem na blogu Abyss.

Člověk je tvor velmi vynalézavý. Jakmile, má možnost ukrýt svoje pravé já, zahraje si na pána Boha a začne všechny soudit, bez toho aniž by je hlouběji poznal. Skutečnost, že se tohle děje v internetovém světě už nikoho nepřekvapí. Kdybych měla zapátrat ve své blogerském minulosti a zavzpomínat na všechny srážky s lidmi, kteří snědli Šalamounovo hovno a jenom oni mají pravdu, tak se bohužel nedopočítám. Sama sebe se však ptám. Stojí jim to za to? Co jim dává krátký pocit rádoby vítězství?

Jejich jakási nadřazenost může být způsobená tím, že jim anonymita dává jakýsi pocit bezpečí. Uvědomují si, že na ně osoba, kterou se rozhodli napadnout, jiné slovo mě pro tohle jednání nenapadá, se proti nim nemá bránit. Může se obrnit snad jenom velkou dávkou trpělivosti, snaze obhájit svůj postoj a někdy zasáhnou čtenáři inkriminovaného blogu. Vzhledem k tomu, že srážek je víc než dost. Jen ráda bych podotkla, že mezi ně nepočítám diskuzi s Aailyyn. To byl skutečně normální diskuze bez urážek jen s občasným nepochopením z mé strany. Takže tu odložme stranou a vraťme se o pár let zpátky, do doby, kdy fungoval blog vedený Lordem Lukášem.

Tento pán se soustavně a s vytrvalostí bájného krále Sisyfa pouštěl do Lúmenn a jejích článků, které zveřejňovala na svém osobním blogu. Mohl kdykoliv odejít a už se nikdy nevrátit. Ne tak on. Pokaždé přišel s dalším ještě víc, praštěnějším argumentem přesvědčený o své všemohoucnosti. Nikdy nepochopím, proč se tito lidé vracejí na blog, který jim evidentně nesedí a s jeho autorem v ničem nesouhlasí. Jednoduše si přečtu článek, pomyslím si něco o tom, že autor je zřejmě cvok a odejdu. Jak se to říká? To nejjednodušší řešení je mnohdy to nejtěžší. Přijde mi, že možnost někoho provokovat dotyčné osoby láká. Přitahuje je jako vosu sladké.

Již se sice o této srážce zmiňovala Paccia Domna ve

blog.cz/1112/pod-maskou-aneb-anonymita-na-internetu-a-umeni-argumentace">svém článku na téma týdne, ale nedá mi to, abych také nepřiložila polínka do ohně. Je tomu pár dní, co probíhala hádka u Abyss s jistou slečnou Tess, která došla k závěru, že podle jednoho přečteného článku dokáže tuto recenzentku odhadnout. Nebudu se rozepisovat, co všechno Abyss vyčítala, ale nejvíc mě zarazilo, jak se do ní pustila kvůli jejímu vkusu a tomu, že čte literaturu pro mladé a mnoho dalších bludů. I přestože se jí Abyss svoje stanovisko snažila vysvětlit, nijak neútočila, Tess se nevzdávala a snažila se jí převést na svoji víru. Skutečnost, že pořád dokola omílala o tom, že jako správný fanda by měla mít Anitu Blake, že za klasika považuje Terryho Prachetta. Jmenovala i další, ale...nu dobrá, popojedu.

Prohlášení, že Terry Prachett je klasik, mě zarazilo a udivilo mě, jak rádoby fanoušek může tohle prohlásit. Pod pojmem klasik si představuji někoho jiného, ale naštěstí přišla Temnářka a vypsala seznam klasiků, které by podle nějakého spisovatele, které by měl znát každý fanoušek. Nevím kdy, ale najednou se tam objevil přítel Tess, který vystupoval pod nickem myška. Tess a myšce to vydrželo dva dny, ale přitom jsou to oba velice zaneprázdnění lidé.

Do článku o knihovničce se jí podařilo zatáhnout i cenu jídla a hygienických prostředků. To mě na tom fascinovalo. Byla schopná proti Abyss vytáhnout cokoliv, jen aby dokázala, že pouze ona má pravdu. Vtipné na tom bylo, že si stěžovala, že čtenáři naší Abyss nejsou ochotni akceptovat její názor, ale přitom ona neměla daleko k tomu, aby všechny neposlala do temné díry, a pak ten její přítel. Proč vlastně chodit na blog, jehož autora nemusíme a s jeho názory nesouhlasíme? Napíšu jeden komentář, dám tlačítko zavřít, potom smazat a je vymalováno, ne? Ale diskutovat tam přes dva dny, zavolat si na pomoc drahou polovičku, tahat do tématu o knihovničce věci, které s tím vůbec nesouvisí, mi přijde jednoduše hloupé a přízemní.

Jenže nic s tím neuděláme a vždycky tu bude někdo, kdo si bude chtít za každou cenu hrát na "Já všechno vím a všechno nám a jenom moje pravda je ta jediná nejpravdivější." V takovém to případě navrhuji smazat, zablokovat a zahodit klíč, jako to dělá Paccia Domna. Bloger si ušetří nervy a zbytečnou ztrátu času hádáním se s někým o ničem.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Pod maskou dvojí osobnosti p.d. 09. 12. 2011 - 18:18
RE: Pod maskou dvojí osobnosti temnářka 09. 12. 2011 - 19:26
RE: Pod maskou dvojí osobnosti evi 13. 12. 2011 - 18:50
RE: Pod maskou dvojí osobnosti angel darkwood 27. 12. 2011 - 23:16
RE: Pod maskou dvojí osobnosti marieke 04. 01. 2012 - 20:57